Call us today +91-94677-95136

Achievements

ACADEMIC ACHIEVEMENT

2019-20

District TopNotch 12th

Sr. No.

Name

Father’s Name

Percentage

Achievement

1

Gudia

Sh. Surjeet Dhaka

98%

1st District Topper

2

Vinay

Sh. Vijender

97.2%

2nd District topper

3

Vishakha

Sh. Shashi Kumar

97%

3rd District Topper

4

Aastha

Sh. Naveen Kumar

96.2%

3rd District Topper (Science)

 

TopNotch 10th

Sr. No.

Name

Father’s Name

Percentage

1

Sanya

Sh. Sudhir

97.4 %

2

Swati

Sh. Jai Bhagwan

97.2 %

3

Sejal

Sh. Kuldeep

96.2 %

4

Alisha

Sh. Ramesh

95.6 %

 

Completely Classroom Selection NEET/JEE 2020

Sr. No

Name

Father’s Name

Achievement

1

Aastha

Sh. Naveen Kumar

NEET

2

Sakshi

Sh. Dalsher

NEET

3

Smile

Sh. Birbal Singh

NEET

4

Tanvi

Sh. Rajesh Kumar

NEET

5

Prince

Sh. Rajesh Kumar

JEE

 

 

 

CULTURAL ACHIEVEMENT

 

Year 2020-2021

Sr. No.

Event

Organisation/Year

Position

Level

1

Group Dance Haryanvi (7th & 8th Class Girls)

Bal Bhawan Jind (19-20)

2nd

District

 2

Group Dance Filmy (5th & 6th Girls)

Bal Bhawan Jind (19-20)

2nd

District

3

Group Dance Haryanvi (7th & 8th Class Girls)

Haryana State Council (19-20)

1st

Zonal

4

Group Dance Haryanvi (11th Girls)

Haryana State Council (20-21)

1st

District

5

Group Dance Filmy (9th Class Boys)

Haryana State Council (20-21)

1st

District

6

Solo Dance Folk (Aakansha 11th)

Haryana State Council (20-21)

1st

District

7

Solo Dance Filmy (Akshay 12th)

Haryana State Council (20-21)

Consolation

District

8

Group Dance Haryanvi (11th Girls)

District Sports & Youth Welfare Department Chandigarh (20-21)

2nd

District

9

Legal Literacy Competition

District Level (20-21)

1st

District

 

 

Vidyarthi Vigyan Manthan 2020 State/District TopNotch

Sr. No

Name of Students

Father’s Name

Achievement

1

Rhythm

Sh. Sandeep

District 1st position

2

Ritesh

Sh. Pawan

District 1st Position

3

Sneha

Sh. Sudhir

District 1st Position

4

Rhythm

Sh. Sandeep

State 6th Position

5

Ritesh

Sh. Pawan

Satte 8th Position

 

 

INTERNATIONAL AWARD (2020-21)

British Council of India Award

International Dimension in School Award to Aadharshila Public School for 2020-23

 

 

Sports Achievement Record

Sr. No.

Name of Students

Class

Achievement

1

Gurmeet

10th

International Bronze Medal in Yoga

2

Diksha

10th

National Gold Medal inKorfball

3

Rahul

12th

National Gold Medal in Athletes (100m & 4x100m)

4

Rakhi

10th

National Gold Medal in Karate

5

Eira

9th

National Silver Medal in Karate

6

Manish

10th

National Silver Medal in drop-ro-ball

7

Rahul

10th

National Silver Medal in Drop –ro-ball

8

ISHU

12th

National Bronze Medal in Dragon Boat

9

Kawal

10th

National Gold Medal in Boxing

10

Agastya

6th

6 times National Gold Medal in Field Archery

11

Lakshita

7th

State Gold Medal in Karate

12

Nidhi

10th

State Gold Medal in Basketball

13

Subhajeet

10th

Sub-junior State Gold Medal in Basketball

14

Virat Sheokand

3rd

Youngest person in the world to track Everest base Camp